Członkowie zwyczajni

Anna Koronkiewicz-Wiórek
PREZESKA SOPWKP
Inicjatorka i prezeska Stowarzyszenia; członek założyciel. Koordynuje prace Stowarzyszenia, zajmuje się kwestiami prawnymi związanymi z działalnością Stowarzyszenia i ochroną prawną karmienia piersią, w tym w obszarze marketingu żywności dla niemowląt i małych dzieci oraz produktów pokrewnych, takich jak butelki do karmienia i smoczki do nich.
Doktor nauk prawnych, adwokat, PKP CNoL, wieloletnia wolontariuszka Fundacji Promocji Karmienia Piersią i redaktorka Kwartalnika Laktacyjnego. Członek International Baby Food Action Network (IBFAN), broniącej m.in. prawa dzieci do najwyższego osiągalnego poziomu zdrowia i prawa kobiet do karmienia piersią oraz do podejmowania świadomych decyzji dotyczących żywienia dzieci, wolnych od wpływów komercyjnych. Specjalistka w zakresie prawnych aspektów marketingu żywności dla niemowląt i małych dzieci w Polsce. Prowadzi stronę informacyjno-edukacyjną poświęconą głównie ochronie prawnej karmienia piersią i zagadnieniom prawnym związanym z ciążą, porodem i połogiem (www.prawoilaktacja.pl oraz fb).
Działa na rzecz przywrócenia kultury karmienia piersią w Polsce. Za szczególnie istotny w tym kontekście, a niestety bagatelizowany, uważa problem marketingu produktów zastępujących mleko kobiece i produktów pokrewnych i na nim się głównie koncentruje. Dąży do pełnego wdrożenia przez Polskę Międzynarodowego Kodeksu Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece wraz z następującymi po nim rezolucjami (Kodeks WHO).
Mieszka we Wrocławiu. Prywatnie mama dwójki dzieci długo karmionych piersią (córkę karmi nadal), fanka m.in. Rodzicielstwa Bliskości, dobrych książek, obrazów van Gogha i spacerów po lesie.
Wierzy, że „mała grupa rozważnych, zaangażowanych obywateli może zmienić świat” (M. Mead). Tak właśnie powstało SOPWKP😊.

Małgorzata Pilanowska
WICEPREZESKA STOWARZYSZENIA
Wiceprezeska Stowarzyszenia, zarządza stroną internetową SOPWKP, fan pagem i grupą na fb oraz koordynuje laktacyjny niemedyczny dyżur.
Prywatnie żona Marcina i mamą piątki urwisów, z których najstarsze ma 13 lat a najmłodsze 19 miesięcy.
Z zawodu nauczyciel j. polskiego, kochający książki o tematyce psychologicznej, szczególnie tej, która traktuje o rozwoju emocjonalnym i psychicznym dzieci. Po urodzeniu trzeciego dziecka porzuciła dotychczasowe zainteresowania i zajęła się tym, co interesowało ją już od dawna. W 2016 r. została doulą i promotorką KP. W tych dziedzinach, które są ściśle związane z karmieniem naturalnym, porodem, połogiem, pieluchami wielorazowymi i rodzicielstwem bliskości odnalazła swoją zawodową drogę. Zajmuje się głównie wspieraniem kobiet w okresie okołoporodowym. Duży nacisk w swojej pracy kładzie na promowanie karmienia naturalnego już od pierwszych chwil tuż po porodzie, zachęcając mamy do nieprzerwanego, dwugodzinnego kontaktu „skóra do skóry” z nowonarodzonym dzieckiem.
Szczególne miejsce w jej pracy z młodymi rodzicami zajmują pieluchy wielorazowe, które promuje, wypożycza i rozpowszechnia jako certyfikowany doradca pieluchowania wielorazowego.
Od 2018 r. współpracuje z Fundacją „Rodzić po Ludzku” przy projekcie strażniczym, który monitoruje polskie porodówki a w tym m.in. ilość, zasadność oraz sposób podawania, mieszanki mlekozastępczej na oddziałach położniczych.
Przez 3 lata była członkiem zespołu, który organizował Konferencję Laktacyjną w Gdyni oraz współtworzyłam Mleczny Krąg Mocy w Gdyni krąg wsparcia dla mam karmiących.
W marcu br. została członkiem Społecznej Rady ds. Rodziny i Dziecka w Gdyni. Aktualnie jest w trakcie certyfikacji na doradcę noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Pracuje nad własną stroną internetową, która będzie przeznaczona dla rodziców małych dzieci.

Dominika Daszkiewicz-Dykiert
WICEPREZESKA STOWARZYSZENIA
Wiceprezeska Stowarzyszenia, członek założyciel, koordynatorka zespołu ds. szkoleń i eventów, Promotor Karmienia Piersią CNoL. Prowadzi niemedyczny dyżur laktacyjny.
W październiku 2021 ukończyła kurs na Gina Weissman’s Lactation Academy na HalavM Breastfeeding Clinic. Mgr inż. zootechnik, absolwentka UTP w Bydgoszczy.
Prowadzi stronę „Domini Missio” (www.dominimissio.pl, facebook, instagram), na której od kilku lat promuje karmienie piersią, porody naturalne i domowe, pieluszki wielorazowe, chustonoszenie, rozszerzanie diety metodą BLW, Rodzicielstwo Bliskości, Pozytywną Dyscyplinę, wielojęzyczność i tym podobne. Prowadzi konsultacje indywidualne przygotowujące do karmienia piersią oraz na każdym etapie laktacji.
Jesienią 2020 roku założyła razem z dietetyk
Aliną Pasionek-Sikorą grupę edukacji i wsparcia „Karmisfera” (www.karmisfera.pl, facebook, instagram). Jako Karmisfera kierują się aktualnymi zaleceniami i Evidence Based Medicine. Prowadzą warsztaty przygotowujące kobiety ciężarne do karmienia piersią. Administrują swoją grupę „Karmisfera wspieramy mamy”. Działają lokalnie (Chojnice i okolice), jak i online.
Prywatnie żona, mama trójki dzieci. Mieszka w Chojnicach na Pomorzu. Razem z mężem rozwijają małe gospodarstwo rolne. Poza tematami okołorodzicielskimi pasjonuje ją kontakt ze zwierzętami. Uwielbia czytać dobre książki, tańczyć. Bycie Promotorem Karmienia Piersią daje jej ogromną satysfakcję i jest powodem do nieustannego pogłębiania swojej wiedzy, uwielbia poznawać nowych ludzi, spotykać się z nimi i pomagać im w trudnościach.

Weronika Szefer
Wiceprzewodnicząca Komisji Rewizyjnej
Członek założyciel, wiceprzewodnicząca Komisji Rewizyjnej, pomysłodawczyni i koordynatorka grupy wsparcia przy SOPWKP.
Działa na rzecz wspierania rodziców. Chce wspierać rodziców i przekonywać ich do otwarcia się na tę rolę i większego zaufania własnej intuicji – z korzyścią dla nich samych oraz dziecka. Wspiera rodzicielstwo ze zrozumieniem, szacunkiem, wskazaniem kierunku, rzetelną wiedzą oraz własnym doświadczeniem. Jest Promotorką Karmienia Piersią, doradczynią noszenia ClauWie, instruktorką masażu Shantala. Zgodnie z myślą przewodnią – „rodzic to też człowiek” – jej misją jest przypominanie o równowadze, dbaniu o siebie i słuchaniu własnych potrzeb. Podkreśla rolę relacji i więzi. Swoimi działaniami wspiera również Mlekotekę oraz akcję Ekowcześniak. Prowadzi również profil Pierwsze Chwile (fb, instagram). Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła zarządzanie ze specjalizacją rozwoju potencjału społecznego. Jej wykształcenie związane jest również z grafiką komputerową. Prywatnie fanka seriali, Suwalszczyzny oraz naturalnego rodzicielstwa – przyjaznej pielęgnacji dziecka, karmienia piersią, stosowania pieluch wielorazowych, noszenia w chuście. Razem z mężem i 2 synkami mieszka w Warszawie.

Monika Maciołek
WICEPRZEWODNICZĄCA KOMISJI REWIZYJNEJ
Członek założyciel, wiceprzewodnicząca Komisji Rewizyjnej, zarządza stroną internetową SOPWKP, fanpagem na fb, przygotowuje materiały edukacyjne i koordynuje niemedyczny dyżur
laktacyjny .
Od momentu narodzin pierwszej córki wspiera mamy na ich laktacyjnej drodze. Kurs PKP ukończyła we wrześniu 2020. Od niedawna prowadzi blog Temat Rzeka Mleka, w którym głównie skupia się na karmieniu piersią w ciąży i w tandemie. Jej misją w Stowarzyszeniu jest poszerzanie wiedzy mam oraz pracowników służby zdrowia w zakresie karmienia piersią. Jej cichym marzeniem jest, aby każdy pediatra w Polsce wspierał karmienie naturalne. Pracuje jako analityk oceny technologii medycznych (HTA). Niedawno rozpoczęła drogę po tytuł IBCLC. Doradca noszenia ClauWi. Wielbicielka pieluch wielorazowych. Żona Piotra oraz mama Ali i Uli.

Dorota Dranczewska
NEUROLOGOPEDA
Członek założyciel; prowadzi dyżur neurologopedy w Stowarzyszeniu.
W Stowarzyszeniu jest odpowiedzialna za wsparcie neurologopedyczne. Mieszka w Zielonej Górze. Ukończyła studia magisterskie na kierunku Pedagogika oraz podyplomowe Studium Logopedyczne w Zielonej Górze. Absolwentka Neurologopedii SWPS w Warszawie. We wrześniu 2020 ukończyła kurs Promotora Karmienia Piersią. Prowadzi własną praktykę neurologopedyczną. W jej sercu szczególne miejsce zajmuje wczesna interwencja logopedyczna. Towarzyszy rodzicom i niemowlętom w drodze mlecznej oraz grupowych lekcjach masażu Shantali. Karmi dzieci od noworodka do przedszkolaka, wspiera rodziców w rozszerzaniu diety dzieci w oparciu o aktualną wiedzę, doświadczenia z własnego macierzyństwa oraz dużą dawkę spokoju. Prowadzi stronę „Karmienie ma moc”, na której promuje karmienie piersią a także rozsądne rozszerzanie diety. Lokalnie prowadzi spotkania Historie Mlekiem Płynące dedykowane mamom karmiącym i mamom spodziewającym się dziecka. Współpracuje z zielonogórskimi szkołami rodzenia. Jej misją w Stowarzyszeniu jest promowanie wiedzy na temat wpływu funkcji ssania, prawidłowego oddychania, odgryzania, gryzienia, żucia i połykania na normatywny rozwój funkcji językowych. Na co dzień jest mamą dwójki dorosłych dzieci, właścicielką biszkoptowego labradora, pasjonatką pieczenia ciastek i krótkich wypraw rowerowych.

Barbara Piekło
PRZEWODNICZĄCA KOMISJI REWIZYJNEJ
Członek założyciel, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, koordynatorka mapy dyżuru dietetyka.
Dietetyk, Promotor Karmienia Piersią, specjalista z zakresu żywienia kobiet w ciąży, w okresie laktacji i dzieci do 3 roku życia. Organizatorka wielu wydarzeń i warsztatów dla Kobiet w okresie okołoporodowym, podczas których wspiera Mamy w dbaniu o zdrowe i racjonalne odżywianie w ciąży, podczas karmienia piersią i obejmuje opieką rodziców podczas rozszerzania diety Maluszków.
Dietetyk posiadająca szerokie doświadczenie w prowadzeniu dziecięcych pacjentów z alergiami pokarmowymi, nietolerancją pokarmową, zaburzeniami odżywiania oraz w chorobach autoimmunologicznych.
Posiada wieloletnie doświadczenie edukatora żywieniowego na oddziale położniczo – ginekologicznym i pediatrycznym. Ponadto, w swoim doświadczeniu zawodowym miała również możliwość poznawania jakości i składu odżywczego mleka kobiecego oraz jego wpływ na zdrowie wcześniaków na oddziale OITN, jako Koordynator Banku Mleka. Współautorka poradnika „Mleczna Droga”, „Mleko Mamy ma Moc” i „Kuchenne opowieści – Żywienie w okresie karmienia piersią”.
Obecnie pomysłodawczyni i założycielka Przystanku Rodzina – centrum opieki nad Mama, Tatą i Dzieckiem. Prywatnie szczęśliwa żona i mama dwóch niezwykłych dziewczynek.
Członkowie wspierający

Piotr Marcin Wiórek
dr hab., LL.M., Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, adwokat. Wspiera Stowarzyszenie w kwestiach prawnych.

Agnieszka Marcinkowska
Księgowa, współzałożycielka wrocławskiej pracowni rękodzieła Złote Szydełko. Prowadzi księgowość Stowarzyszenia

Anna Czajkowska
Wielbicielka karmienia piersią i zdrowego stylu życia, mama Jasia, udziela Stowarzyszeniu swojego wizerunku.

Martyna Pękała-Kamińska
Mama Alka, fizjoterapeutka i zwolenniczka karmienia piersią, udziela Stowarzyszeniu swojego wizerunku.

Katarzyna Prasolik
Mama Justynki, zwolenniczka karmienia piersią i miłośniczka kuchni 3xbez, udziela Stowarzyszeniu swojego wizerunku.

Maria Staszewska
Doula, towarzyszka kobiet, mama Krzysia, fascynatka zrównoważonego podejścia do rodzicielstwa. W stowarzyszeniu prowadzi grupę wsparcia.

Bogusława Bieniek
Mgr farmacji z wieloletnim stażem w pracy w aptece. Doula, wspierająca kobietę w okresie ciąży, porodu i połogu, także w karmieniu piersią. Prywatnie od 18 lat żona jednego męża, matka dwójki nastolatków. W stowarzyszeniu prowadzi dyżur farmaceutyczny.