Długie karmienie piersią - feralna audycja kontra nasza interwencja

Feralna audycja o długim karmieniu piersią w "Pytanie na śniadanie" TVP2 - kontra interwencja SOPWKP


Pragniemy poinformować, że w dniu 31 stycznia SOPWKP zainterweniowało w sprawie audycji pt. "Jak długo karmić piersią?", wyemitowanej w dniu 13.01.2023r. przez "Pytanie na śniadanie", ponieważ zawierała ona wprowadzające w błąd i szkodliwe dla karmienia piersią informacje, niezgodne z aktualną wiedzą z zakresu laktacji. 

Poprosiłyśmy o wycofanie materiału z internetu oraz wyemitowanie powtórnego programu na temat długiego karmienia piersią, z udziałem kompetentnych osób, jak również o złożenie na stronie internetowej i facebook'u "Pytania na śniadanie" oraz w czasie najbliższej audycji PnŚ oświadczenia o następującej treści:

"
„Przepraszamy naszych Widzów i Słuchaczy za niezgodne z aktualną wiedzą w zakresie laktacji, wprowadzające w błąd i szkodliwe dla karmienia piersią informacje, które zostały rozpowszechnione w audycji Pytanie na Śniadanie pt. „Jak długo karmić piersią?”, wyemitowanej w dniu 13.01.2023 r. Pragniemy poinformować, że wycofaliśmy program z Internetu i ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest karmienie piersią dla zdrowia i rozwoju niemowląt i małych dzieci oraz dla zdrowia ich matek, wyemitujemy kolejną audycję na ten temat, z udziałem ekspertów, którzy posiadają aktualną wiedzę w zakresie laktacji.”
👉 Prośbę szczegółowo uzasadniłyśmy w piśmie (dostępne na www.sopwkp.pl w zakładce Nasze aktywności, podzakładka Interwencje).
👍 Wygląda na to, że interwencja naszego Stowarzyszenia odniosła częściowy skutek (link do programu został usunięty), ponieważ jednak nie otrzymałyśmy odpowiedzi na pismo, ponawiamy nasze prośby dotyczące przeproszenia i wyemitowania powtórnego programu.
❗Pragniemy zwrócić uwagę, że karmienie piersią nie jest jedynie kwestią żywienia, ale również kwestią zdrowia publicznego i rozwoju dzieci. Niestety z różnych względów wskaźniki karmienia piersią są niskie w naszym kraju. Przyczynia się do tego m.in. agresywny i często wprowadzający w błąd marketing sztucznych mieszanek, brak należytego i wystarczającego wsparcia kobiet w zakresie karmienia piersią, brak wystarczającej i aktualnej wiedzy wśród wielu przedstawicieli ochrony zdrowia na temat karmienia piersią i powielanie przez nich wielu mitów laktacyjnych, a także słaba promocja karmienia naturalnego w mediach. Dlatego doceniamy zainteresowanie Telewizji Polskiej tematem długiego karmienia piersią, natomiast żałujemy, że zarówno zaproszona w charakterze eksperta Pani doktor, jak i prowadzący program, nie przygotowali się należycie do niego. Ewentualnych szkód, które już zostały wyrządzone wyemitowanym programem nie można odwrócić, można jednak zatrzymać dalsze szkody (wycofując program z Internetu, za co dziękujemy) i zadośćuczynić im poprzez wyemitowanie programu na ten sam temat, tym razem z ekspertami, którzy posiadają aktualną i popartą badaniami wiedzę w tym zakresie.
🔴 Pytanie na śniadanie – czekamy na odpowiedź i liczymy na to, że będzie ona pozytywna.
A wszystkie osoby, którym również na tym zależy, prosimy o udostępnianie naszego postu z hasztagiem #ochronakarmieniapiersia i #interwencjawsprawiekarmieniapiersia
♥️ Pokażmy, że mamy moc i razem chrońmy i promujmy karmienie piersią w Polsce!

Komentarze