Pytanie na śniadanie - feralna audycja kontra nasza interwencja

Pragniemy poinformować, że w dniu 31 stycznia 2023 nasze Stowarzyszenie zainterweniowało w sprawie audycji pt. "Jak długo karmić piersią?", wyemitowanej w dniu 13 stycznia 2023 roku przez "Pytanie na śniadanie", ponieważ zawierała ona wprowadzające w błąd i szkodliwe dla karmienia piersią informacje, niezgodne z aktualną wiedzą w zakresie laktacji.

Poprosiłyśmy o wycofanie materiału z Internetu oraz wyemitowanie powtórnego programu na temat długiego karmienia piersią, z udziałem kompetentnych osób, jak również o złożenie na stronie internetowej i facebook'u "Pytania na Śniadanie" w czasie najbliższej audycji oświadczenia.

Prośbę szczegółowo uzasadniłyśmy na piśmie. 

Wygląda na to, że interwencja odniosła częściowy skutek - link do programu został usunięty. Ponieważ jednak nie otrzymałyśmy żadnej odpowiedzi na nasze pismo, ponawiałyśmy prośby dotyczące przeproszenia i wyemitowania powtórnego programu.

Pragniemy zwrócić uwagę, że karmienie piersią nie jest jedynie kwestią żywienia, ale również kwestią zdrowia publicznego i rozwoju dzieci. Niestety z różnych względów wskaźniki karmienia piersią w naszym kraju są niskie. Przyczynia się do tego m.in. agresywny i często wprowadzający w błąd marketing sztucznych mieszanek, brak należytego i wystarczającego wsparcia kobiet w zakresie karmienia piersią, brak wystarczającej i aktualnej wiedzy wśród wielu przedstawicieli ochrony zdrowia na temat karmienia piersią i powielanie przez nich wielu mitów laktacyjnych, a także słaba promocja karmienia naturalnego w mediach. Dlatego doceniamy zainteresowanie Telewizji Polskiej tematem długiego karmienia piersią, natomiast żałujemy, że zarówno zaproszona w charakterze eksperta Pani doktor, jak i prowadzący program, nie przygotowali się do niego należycie. Ewentualnych szkód, które już zostały wyrządzone wyemitowanym programem nie można odwrócić, można jednak zatrzymać dalsze szkody (wycofując program z Internetu, za co dziękujemy) i zadodośćuczynić im poprzez wyemitowanie programu na ten sam temat, tym razem z ekspertami, którzy posiadają aktualną i popartą badaniami wiedzę w tym zakresie. 

#ochronakarmieniapiersia #interwencjawsprawiekarmieniapiersia

Pokażmy, że mamy moc i razem chronimy i promujemy karmienie piersią w Polsce! ♥

Zarząd i wszyscy członkowie

Komentarze