SOPWKP w Pytaniu na śniadanie! Dzieci karmione piersią łatwiejsze w wychowaniu?

18 maja 2023 roku prezes naszego Stowarzyszenia, dr n.prawn. i Promotor Karmienia Piersią Anna Koronkiewicz-Wiórek, wzięła udział w programie "Pytanie na Śniadanie" w TVP2. 

Podjęty w nim temat ("Dzieci karmione piersią łatwiejsze w wychowaniu?") jest niezwykle ciekawy i 10 minut to zdecydowanie za mało, aby go wyczerpać, nie mniej jednak SERDECZNIE ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA ODCINKA TUTAJ, a także załączamy poniżej nasze krótkie podsumowanie wraz z odesłaniem do źródeł. 

Mamy nadzieję, że stanęłyśmy na wysokości tego zadania, jakim jest występ w TV oraz, że sprostałyśmy własnym wysokim oczekiwaniom pod kątem rzetelności w ochronie, promocji i wsparciu karmienia piersią. Dajcie znać jak Wam się podobało!

Cieszymy się, że Pytanie na Śniadanie zaprosiło nas do siebie - tym samym program gościł eksperta w dziedzinie karmienia piersią, który faktycznie promuje karmienie naturalne.

Karmienie piersią jest korzystne dla dziecka, matki, rodziny, społeczeństwa, państwa, środowiska/klimatu. Są to realne korzyści zdrowotne i ekonomiczne. Warto wiedzieć, iż ma ono korzystny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne dziecka, ale i na jego rozwój poznawczy, behawioralny, psychomotoryczny, intelektualny i emocjonalny. 

Z badań wynika m.in. że w porównaniu z dziećmi karmionymi sztucznie, dzieci karmione piersią uzyskują lepsze wyniki w testach na inteligencję, lepiej się uczą, szybciej zaczynają raczkować i chodzić, mają wyższe IQ, mniej zaburzeń psychicznych i problemów behawioralnych [1-3], a także lepsze wykształcenie i większe zarobki w życiu dorosłym [4]. 

Ilość i jakość mają znaczenie - dłuższe karmienie piersią, a także wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka daję lepsze wyniki (tzw. efekt dawki) [1,2,4], co nie oznacza, że krótsze karmienie piersią czy karmienie mieszane nie mają żadnych pozytywnych efektów. "Liczy się" każda kropla mleka i nawet krótsze oraz niewyłączne karmienie piersią jest korzystniejsze dla dziecka niż karmienie sztuczne, o czym możecie poczytać np. w przywoływanym w programie PnŚ badaniu szkockim [3]. 

Wniosek jest taki, że co jak co, ale na pewno warto karmić piersią. I warto się do tego przygotować, szukać wsparcia, a w razie potrzeby także pomocy. 

Nasze Stowarzyszenie prowadzi bezpłatne telefoniczne dyżury specjalistów z zakresu niemedycznego wsparcia laktacyjnego, dyżur dietetyczny, farmaceutyczny, logopedyczny. 

Zapraszamy także do grupy wsparcia na FB "Winnica Mleka - w swoim gronie kobiet.". 

Trzymajmy się razem i razem budujmy kulturę karmienia piersią. Nie wierzcie we wszystko, co jest powiedziane lub pokazane w reklamach mieszanek mlekozastępczych...

Pozdrawiamy serdecznie,
Zarząd i wszyscy członkowie

Źródła:
[1] Nehring-Gugulska M., Żukowska-Rubik M., Pietkiewicz A. (red.), Karmienie piersią w teorii i w praktyce. Podręcznik dla doradców i konsultantów laktacyjnych oraz położnych, pielęgniarek i lekarzy, Kraków, Warszawa 2017
[3] Adams LJ, et al., Infant feeding method and special educational need in 191,745 Scottish schoolchildren: A national, population cohort study, Plos Medicine, April 6, 2023,
[4] Victora CG., et al., Association between breastfeeding and intelligence, educational attainment, and income
at 30 years of age: a prospective birth cohort study from Brazil, Lancet Glob Health. 2015 Apr;3(4):e199-205. doi: 10.1016/S2214-109X(15)70002-1, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25794674/


Komentarze